17 XII – Dzień Bez Przekleństw

Szpetna polszczyzna opuściła ciemne zakamarki. Stała się donośna, a w niektórych środowiskach wręcz modna. Pełno jej na ulicy, w piosenkach, Internecie, telewizji, na łamach prasy, na ekranach kin, nawet w Sejmie.

 17 grudnia obchodzony jest DZIEŃ BEZ PRZEKLEŃSTW. To  okazja, by zastanowić się nad sposobem wyrażania negatywnych emocji, bo to właśnie w tych emocjach ciskamy najwięcej inwektyw.

To także okazje, by w naszej szkole podsumować pewne działania promujące naszą  mowę ojczystą wolną od przekleństw.

Od początku roku szkolnego we wszystkich budynkach szkolnych oraz na stronie szkoły promowany był temat dbałości o czystość mowy polskiej.

Zapoznano młodzież z artykułami: „Śląskie przekleństwa, czyli jezderyny zamiast wulgarności” oraz „O motyla noga!” traktujący o słownej przemocy.

W większości klas wychowawcy oraz pedagodzy szkolni w październiku i listopadzie przeprowadzili zajęcia wychowawcze nt. „Stop wulgaryzmom – dbałość o czystość mowy polskiej”.

Taki sam temat był myślą przewodnią zorganizowanego międzyklasowego konkursu na plakat.

W rywalizacji wzięło udział 21 klas. Oddano 25 prac konkursowych. Dziękujemy bardzo Młodzieży oraz Wychowawcom motywującym swoich uczniów do wspaniałej integrującej zespół klasowy plastycznej zabawy, efektem której były ciekawe wytwory z przekazem, iż warto pielęgnować naszą piękną mowę ojczystą i nie zaśmiecać jej wulgaryzmami.

Wszystkie plakaty były bardzo ciekawe, wykonane różnymi technikami. Przy ocenie zgodnie z regulaminem wzięto pod uwagę kilka czynników, w tym pomysł, pracochłonność i czytelność.

Trzy pierwsze miejsca w międzyklasowym konkursie na plakat „Stop wulgaryzmom – dbałość o czystość mowy polskiej” zajęły w kolejności następujące klasy:

I MIEJSCE –  klasa 3ATP

II MIEJSCE – klasa 1CT

III MIEJSCE – klasa 2c

WYRÓŻNIONO TEŻ PLAKATY KLAS: 3dP, 3cG, 2d, 1c, 4BT, 1AT, 3eP, 3ATG, 3BTG, 2BT.

Nagrodą za trzy pierwsze miejsca jest DZIEŃ BEZ PYTANIA dla zespołu klasowego oraz słodycze.

Organizatorzy konkursu wyrażają radość, że młodzież tak ciekawie ujęła niełatwy temat. Szkoda, że 1/3 klas nie zechciała wziąć udziału w konkursie. Może następnym razem?

Wszystkim w tej pandemicznej rzeczywistości życzymy udanych Świąt w zdrowiu.

Pedagodzy szkolni:

Aleksandra Marzec

Agnieszka Wyrobek

Opiekun Samorządu Uczniowskiego:

Anna Harazin

Skip to content