Partnerskie szkoły będą realizowały kolejny wspólny projekt

Nauczyciele niemieckiej szkoły zawodowej Berufsbildende Schulen Anhalt-Bitterfeld odwiedzili Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie. Podczas wizyty rozmawiano na temat dalszej współpracy pomiędzy szkołami.

Pszczyńska i niemiecka szkoła realizuje wspólne projekty. Współpraca placówek to efekt partnerstwa Powiatu Pszczyńskiego i niemieckiego Powiatu Anhalt-Bitterfeld. Podczas spotkania nauczyciele obu placówek rozmawiali na temat realizacji kolejnego projektu – organizacji przyszłorocznej wymiany uczniowskiej.

Dyrektor PZS nr 1 w Pszczynie Teresa Wojtanowicz podkreśla, że projekt ma na celu podniesienie kompetencji językowych, społecznych i kulturowych młodzieży. – Weźmie w nim udział łącznie 40 uczniów niemieckiej szkoły i PZS nr 1 w Pszczynie. W przyszłym roku młodzież podczas pięciodniowej wymiany w Krzyżowej pod Wrocławiem będzie mogła sprawdzić i podnieść swoje umiejętności językowe – mówi Teresa Wojtanowicz.

Jednym z punktów wizyty było również odwiedzenie szkoły i warsztatów oraz poznanie oferty kształcenia zawodowego. – Po obejrzeniu pracowni zawodowych nasi niemieccy partnerzy stwierdzili, że uczniowie mają idealne warunki do nauki zawodu. Nauczyciele, którzy poznali naszą szkołę pięć lat temu byli zaskoczeni, ile udało się zmienić w tym czasie – dodaje dyrektor PZS nr 1 w Pszczynie.

Podczas spotkania w pszczyńskim starostwie niemieccy partnerzy zaprosili przedstawicieli PZS nr 1 w Pszczynie do odwiedzenia szkoły zawodowej Berufsbildende Schulen Anhalt-Bitterfeld. – Współpraca międzynarodowa jest bardzo ważna, zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Pomaga łamać stereotypy, pokonywać bariery językowe i uczy szacunku dla innej kultury i tradycji – mówi wicestarosta Damian Cieszewski, który spotkał się z nauczycielami.

Umowa pomiędzy Powiatem Pszczyńskim i Powiatem Anhalt-Bitterfeld została podpisana 12 maja 2016 roku. Jej celem jest wzajemne wspieranie się obu samorządów w rozwoju w obszarach kultury, kształcenia, sportu, społecznych, turystyki, infrastruktury, gospodarki, jak i wspólne budowanie nowoczesnej struktury administracyjnej. W ciągu ponad sześciu lat współpracę nawiązało wiele jednostek, instytucji i organizacji. Zrealizowanych zostało kilkadziesiąt wspólnych projektów.

źródło: https://www.powiat.pszczyna.pl/aktualnosci/oswiata/8434-partnerskie-szkoly-beda-realizowaly-kolejny-wspolny-projekt