50 lat Samochodówki. Wspomnienia zebrane w książce
„50 lat pszczyńskiej Samochodówki”, to publikacja, która ujrzała światło dzienne z okazji jubileuszu Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie. Na jej kartach uwieczniono historię szkoły, a przede wszystkim przeobrażenia i rozwój, na który składają się osiągnięcia i sukcesy uczniów oraz pracowników.
Swój jubileusz pszczyńska Samochodówka świętować będzie w najbliższą niedzielę, 18 września. We wtorek 13 września w szkolnej auli odbyła się promocja publikacji. Była to okazja do spotkania z emerytowanymi nauczycielami i dyrektorami. Uczniowie pod okiem nauczycielek: Anny Harazin, Agnieszki Klimczok i Urszuli Strzałki-Wcisło przygotowali wzruszającą podróż w przeszłość okraszoną zdjęciami i wspomnieniami.
– Nasza szkoła to znacznie więcej niż 50 lat, ale właśnie tyle minęło od powstania Zespołu Szkół, który dał początek Powiatowemu Zespołowi Szkół nr 1. Świętujemy też 40-lecie nadania sztandaru oraz imienia gen. Józefa Bema. Chcemy tę datę uczcić jubileuszem, bo nie ma teraźniejszości i przyszłości bez przeszłości – mówiła dyrektor placówki, Teresa Wojtanowicz, która zawodowo związana jest z Samochodówką od 32 lat. – Publikację dedykujemy byłym i obecnym pracownikom, którym nigdy nie zabrakło zapału, uczniom i absolwentom za zaangażowanie i dobre wyniki w nauce oraz wszystkim przyjaciołom szkoły za pomoc i wsparcie – dodała.
Autorkami publikacji są nauczycielki: Agnieszka Klimczok, Joanna Zaworska oraz Anna Wojtanowicz. Znajdziemy w niej rys historyczny, informacje o sukcesach uczniów realizowanych w szkole projektach, wspomnienia, wykaz nauczycieli w latach 1972-2022 oraz wykaz absolwentów w roku jubileuszowym. I wiele archiwalnych zdjęć. Na jej kartach ukazano przeobrażenia, jakie dokonywały się w szkolnictwie zawodowym w naszym regionie i jego rozwój. Znacząca jest szeroka współpraca z pracodawcami – placówka kształci absolwentów, których umiejętności są wysoko oceniane na rynku pracy. Publikacja została wydana w ramach Biblioteczki Ziemi Pszczyńskiej przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie. Jej wydanie współfinansował PZS nr 1 w Pszczynie.
Dla obecnych na promocji emerytowanych pracowników spotkanie było okazją do wspomnień.
Lidia Szafron uczyła matematyki w technikum samochodowym w latach 1971-95. -To były czasy, kiedy w Bielsku-Białej i w Tychach powstały fabryki samochodów i nasze technikum samochodowe było bardzo wziętą szkołą, do której trudno było się dostać – mówi. Lata pracy wspomina bardzo dobrze. – Moja pierwsza klasa w tej szkole była wyjątkowa, spotykam się z nią do dzisiaj. Na pewno było wtedy dużo łatwiej pod względem wychowawczym niż teraz. Uczniowie czuli respekt do nauczyciela. Sytuacje, o których teraz się słyszy, wtedy były niemożliwe. Z przyjemnością uczyłam „moich chłopców” matematyki. To byli „moi chłopcy”, ja cały czas tak o nich myślę – mówi Lidia Szafron.
Rafał Antes uczył przedmiotów zawodowych w latach 1981-2006, był też wicedyrektorem placówki. – Choć zdarzało się, że zimą temperatura na warsztatach szkolnych spadała do kilku stopni, praca była przyjemnością. Uczniowie kończyli technikum mając 21 lat, a ja miałem niewiele więcej od nich. Moi pierwsi absolwenci są teraz po 60. roku życia. Końcówka to już były inne czasy, inne podejście do nauki i nauczyciela – mówi Rafał Antes.
W obecnym roku szkolnym naukę w szkolę pobiera rekordowa liczba uczniów i słuchaczy – ponad 900 – w trzech typach szkół: technikum oraz w szkole branżowej I i II stopnia. Placówka może poszczycić się tegorocznymi wynikami egzaminów zawodowych, które uczniom poszły świetnie. Rozwija się współpraca z pracodawcami, kolejne firmy patronują klasom, organizując szkolenia, dostarczając sprzęt i dając gwarancję zatrudnienia dla najlepszych uczniów po zakończeniu edukacji.
Publikację będzie można nabyć podczas jubileuszu, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 18 września.
Żródło: powiat pszczyński