Uczniowie PZS nr 1 będą uczyć się na symulatorze spawalniczym

Profesjonalne stanowisko do wypracowania prawidłowych postaw podczas spawania to nowe urządzenie w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie. Użyczyła je firma Strumet, która sprawuje patronat nad zawodem ślusarz i technik mechanik.

Dzięki urządzeniu uczniowie będą mogli krok po kroku poznawać, trenować i utrwalać umiejętności spawalnicze. Będą z niego korzystać przyszli ślusarze i technicy mechanicy. Na kierunku ślusarz uczniowie w czasie nauki nabywają także uprawnienia spawacza. Nad zawodami od lat sprawuje patronat firma Strumet, w której uczniowie realizują praktyki i staże wakacyjne.

Symulator spawalniczy osobiście przekazał szkole prezes zarządu Strumet Sp. z o.o. Olaf Sznapka. – Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy ze szkołą. Chcemy, żeby młodzi ludzie zobaczyli, jak wygląda u nas praca, czym się zajmujemy, poznali warunki i potem podjęli decyzję co do dalszej ścieżki zawodowej – mówi Olaf Sznapka. – Postanowiliśmy użyczyć szkole urządzenie, żeby młodzi ludzie, być może nasi przyszli pracownicy mogli w warunkach laboratoryjnych przeprowadzać symulacje prac spawalniczych na porównywalnym poziomie do praktycznego zastosowania – dodaje.

– Teraz będziemy mogli kształcić ponadstandardowo. Jest to dla nas wielkie wyróżnienie. Bardzo dziękuję w imieniu uczniów, bo to dla nich oraz nauczycieli, którzy są zaangażowani w kształcenie – mówi Teresa Wojtanowicz, dyrektor PZS nr 1 w Pszczynie.

Starosta Barbara Bandoła podkreśla, że patronat to obopólne korzyści dla szkoły i firmy. – Cieszę, że firmy dostrzegają potencjał naszej placówki i już na etapie kształcenia zabiegają o przyszłych pracowników, oferując naszym uczniom szkolenia, kursy i możliwość nabywania umiejętności na nowoczesnym sprzęcie – mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

źródło: https://www.powiat.pszczyna.pl/aktualnosci/8980-uczniowie-pzs-nr-1-beda-uczyc-sie-na-symulatorze-spawalniczym