Ślązacy wśród Sprawiedliwych- spotkanie z panem Grzegorzem Sztolerem

 października, na lekcji historii i społeczeństwa w klasie  IBT,  gościliśmy pana dr Grzegorza Sztolera, który jest prawnukiem Augustyna Godziek z Brzeźc. Rodziny Godźków i Paszków uratowały Żydówki, które uciekły z Marszu Śmierci i za tę, bohaterską postawę, zostały odznaczone medalem ,,Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Pan Grzegorz  opowiadał o historii Olgi Lengyel, która była asystentką doktora Mengele, a jej wspomnienia „Five Chimneys” wydane w USA w 1947 roku, były inspiracją dla filmu ,,Wybór Zofii” z Meryl Streep. Ponadto uczniowie zapoznali się z wieloma publikacjami na ten temat, mogli zobaczyć medal przyznany Sprawiedliwym oraz obejrzeć dokument autorstwa pana Sztolera: ,,Olga z Marszu Śmierci”, w którym  babcia, naszego gościa, Jadwiga Lazar z domu Godziek, opowiada historię ukrycia Olgi i innych więźniarek. W tej wspaniałej lekcji historii uczestniczyli także inni krewni  śląskich bohaterów : pani Maria Wuzik oraz pani Elwira Kędzior. Spotkanie, nie byłoby możliwe, bez wspaniałego młodego człowieka, naszego ucznia Karola Tatoj, który podzielił się opowieścią o swojej rodzinie.  Mam nadzieję, że jeszcze nieraz,  będziemy mogli gościć w naszej szkole pana Grzegorza i jego bliskich, by pamięć o bohaterskich Ślązakach nigdy nie zgasła.   Joanna Zaworska

Skip to content