Klasa 2 CT w akcji #SzkołaPamięta

W bieżącym roku szkolnym młodzież klasy 2 CT wraz z wychowawczynią Urszulą Strzałką – Wcisło wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Wspominamy ważne rocznice, wydarzenia i postaci historyczne.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” podjęliśmy następujące działania:

  1. Przygotowaliśmy prezentację multimedialną dotyczącą miejsc pamięci narodowej w naszym regionie wyświetloną na zajęciach z wychowawcą.
  2. Odszukaliśmy pamiątki rodzinne (zdjęcia, przedmioty) przekazywane z pokolenia na pokolenie i prezentowaliśmy je w zespole klasowym.
  3. Przypomnieliśmy biografię patrona szkoły – Generała Józefa Bema – postaci wybitnej, jeśli chodzi o dowodzenie i patriotyzm.
  4. Zapoznaliśmy się z działaniami bojowymi 2 pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i 3 pułku Ułanów Śląskich, którzy wsławili się w okresie walk o niepodległość Polski, Śląska, jak również we wrześniu 1939 r. Przed naszą szkołą znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona polskiej kawalerii stacjonującej w Pszczynie. Uczciliśmy pamięć kawalerii, zapalając znicze w narodowych barwach.
  5. Zapaliliśmy również znicze przed Pomnikiem Zwycięstwa wzniesionym dla uczczenia poległych i pomordowanych powstańców śląskich w latach 1919-1921 oraz Polaków, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Oddaliśmy w ten sposób hołd bohaterom naszej lokalnej społeczności.
    Skip to content