Wycieczka naukowa do Muzeum Ewolucji w Krasiejowie

Uczniowie klas 3 BT i 2 DT 10.11.  zwiedzili JuraPark Krasiejów i Muzeum Ewolucji w którym prehistoria spotyka się z nowoczesnością

JuraPark to przede wszystkim rekonstrukcje mezozoicznych płazów i gadów, a każdy z nich jest naturalnej wielkości.

Park jurajski w Krasiejowie to również muzeum paleontologiczne – jedyne takie na świecie, z czynnym stanowiskiem paleontologicznym.

Zobaczyliśmy również różne wystawy :

WYSTAWĘ „OKNA PREHISTORII” Układ okien ewolucji, chociaż nie zawsze chronologiczny, został celowo zmodyfikowany przez ekspertów przygotowujących ekspozycję Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. Oparto go na drzewie filogenetycznym człowieka, które jest pełne ślepych odnóg. Wymusza to poruszanie się wzdłuż danej odnogi ewolucyjnej – aż do wyczerpania się informacji.

EKSPOZYCJĘ „OETZI”

Oetzi – tak nazwano najstarszą mumię ludzką znalezioną na świecie, którą datowano na epokę chalkolitu. Epoka miedzi (5500-3100 p.n.e.) to okres przejściowy między archeologicznymi epokami kamienia i brązu, w trakcie którego weszły do użycia pierwsze wyroby metalowe (z miedzi). Nadal jednak powszechnie wytwarzano narzędzia krzemienne. Oetzi urodził się 3300 p.n.e., blisko obecnej wioski Feldthurns (Velturno), na północ od dzisiejszego Bolzano we Włoszech. Zmarł w wieku 45 lat na polu lodowca Schnalstal, w Alpach Ötztalskich (grupa górska w Alpach Retyckich), na dzisiejszej granicy austriacko-włoskiej. Przyczyną jego śmierci był napad zbójecki lub zabójstwo na tle porachunków. Mierzył 1,65 m wzrostu, ważył – 50 kg.

WYSTAWĘ ŚWIADECTWA EWOLUCJI

To uzupełnienie ścieżki edukacyjnej mającej na celu przedstawienie problemu naszego pochodzenia. Dowiedzieliśmy się, czym jest ewolucja, obejrzyliśmy niezwykłą galerię małp i małpiątek, a także przodków człowieka.

POZOSTAŁE EKSPOZYCJE W PARKU EWOLUCJI:

Ekspozycja „Rozwój naczyń”:

Dowiedzieliśmy się jak rozwijały się najważniejsze sprzęty w naszych gospodarstwach domowych.

Ekspozycja „Rozwój pisma” :

Informacje się jak ludzie w dawnych czasach zapisywali informacje.

Ekspozycja „Grobowiec”:

Tu spotkaliśmy się z czymś naprawdę niezwykłym, z rekonstrukcję grobu książęcego pochodzącego z czasów kultury przeworskiej.

Skip to content