AutoFachman dla przyszłych mechaników, ale też warsztatów samochodowych

Zbliża się kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego AutoFachman. Tym razem po raz pierwszy poza zmaganiami uczniów szkół branżowych i techników samochodowych uruchomiony zostanie osobny konkurs – dla właścicieli i pracowników warsztatów samochodowych wraz z praktykantami.

Starosta z dyrektorką szkoły i nauczycielem, którzy trzymają plakaty.

Pomysł rywalizacji oraz integracji szkół, branży motoryzacyjnej i uczniów, którzy niedługo wejdą na rynek pracy okazał się strzałem w dziesiątkę. Stąd organizatorzy postanowi wprowadzić nową kategorię konkursu AutoFachman przeznaczoną dla właścicieli, pracowników i praktykantów warsztatów samochodowych. Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie do współpracy zaprosił najlepsze polskie i światowe firmy związane z branżą motoryzacyjną. Współorganizatorem jest Powiat Pszczyński, a partnerem strategicznym Katowicka Specjalna Strefa Ekonimiczna.

– Na wysoką jakość kształcenia zawodowego wpływa efektywna współpraca szkół z firmami branżowymi. Zarówno w szkole, jak i w zakładach pracy młodzi ludzie zdobywają wiedzę, umiejętności i doświadczenie niezbędne do funkcjonowania na rynku pracy. Ta współpraca jest korzystna dla każdej ze stron – mówi starosta Barbara Bandoła, która w zeszłym tygodniu spotkała się z dyrektorką Justyną Figołuszką i nauczycielem zawodu Dawidem Lekkim z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie, zaangażowanym w organizację ogólnopolskiego konkursu młodych mechaników.

Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji AutoFachmana. – Wysłaliśmy zaproszenia do prawie 500 szkół branżowych i techników samochodowych w Polsce. Zachęcamy uczniów, pracowników szkół, właścicieli i pracowników warsztatów przyjmujących praktykantów do zgłaszania swojego uczestnictwa w konkursie – mówi Dawid Lekki. I dodaje, że zgłoszenia przyjmowane są do ostatniego dnia pierwszego etapu konkursu poprzez formularz dostępny na stronie internetowej otwiera się w nowym oknie. W przypadku szkół do 16 marca, a warsztatów samochodowych – 23 marca. – Równolegle z tegorocznym finałem konkursu AutoFachman odbędzie się II Śląski Turniej Spawania w świecie wirtualnej rzeczywistości. Chcemy zorganizować również Targi Motoryzacyjne w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie, podczas których będą prezentować się nasi partnerzy – tłumaczy nauczyciel z PZS nr 1 w Pszczynie.

Najpierw – 11 marca wystartują zmagania w „tradycyjnej” kategorii AutoFachamana, przeznaczonej dla uczniów szkół kształcących przyszłych mechaników samochodowych. Będzie to konkurs trzyetapowy. W przypadku nowej kategorii konkursowej przeznaczonej dla warsztatów i praktykantów odbędą się dwa etapy konkursu. Pierwszy rozpocznie się 21 marca. Do finału, który odbędzie się 8 maja przejdą te zespoły, które zdobędą najwyższy uśredniony stopień poprawności odpowiedzi na pytania. Tu uczestnicy zmierzą się z zadaniami praktycznymi, przygotowanymi przez partnerów konkursu. Na podstawie przyznawanych przez nich ocen, wyłonione zostaną zwycięskie zespoły. – W tym roku, etapy konkursowe online przeprowadzane będą za pomocą nowej platformy Xpertis. Jest to innowacyjna platforma Treningów Wiedzy, stworzona z myślą o profesjonalistach, studentach oraz uczniach szkół branżowych i techników – informuje Justyna Figołuszka, dyrektorka PZS nr 1 w Pszczynie.

Nie lada gratką podczas finału będzie spotkanie z Bartoszem Woźnikowskim, głównym programistą firmy Techtir, który zabierze uczestników do dakarowego świata. Będzie też można zobaczyć z bliska ciężarówkę, która wzięła udział w Rajdzie Dakar. Finał poprowadzi Joanna Zientarska.

Organizatorzy: Powiatowy Zespół Szkól nr 1 w Pszczynie, Powiat Pszczyński, partner główny: Delphi, Schaeffler, Motul, partner strategiczny: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, partner technologiczny: Xpertis, patronat medialny: Motofocus.pl, Antyradio, TVP3 Katowice oraz partnerzy wspierający: SDCM, TechTir, Fesh Fresh, SNR, NGK, NTK, HELLA, HEPU, OSRAM, NTN, italcom, Nissens, TEXA, Bilstein Group, Bazar u Koziołka.

Plakat konkursu Autofachman, z logami partnerów wypisanymi w tekście.

źródło: https://www.powiat.pszczyna.pl/aktualnosci/oswiata/9842-autofachman-dla-przyszlych-mechanikow-ale-tez-warsztatow-samochodowych