WYCIECZKA KLAS 2DT i 3CT DO GDAŃSKA

W dniach 27-29 maja, na wycieczkę do Gdańska i Sopotu, wyjechali uczniowie klas: 2 DT i 3 CT wraz z opiekunami: Joanną Zaworską i Gabrielą Wiencek. Pierwszego dnia, wspólnie z przewodnikiem, zwiedzaliśmy stolicę Trójmiasta. Niezwykłe położenie i ponad tysiąc lat historii sprawiają, że była to niesamowita przygoda. Ulica Długa i Długi Targ tworzące Trakt Królewski, należą do najpiękniejszych ulic Gdańska. Biegną prostopadle do Motławy od Złotej Bramy do Zielonej Bramy. Przy Długim Targu wznoszą się najważniejsze świeckie budowle Głównego Miasta: Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa. Drugiego dnia popłynęliśmy statkiem na Westerplatte. W latach 1926–1939, była to eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej, na terytorium Wolnego Miasta Gdańska, na której funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa , której obrona we wrześniu 1939 stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy . Miejsca związane z polem bitwy o Westerplatte zostały wpisane 1 września 2003 na listę ,,Pomników historii”. Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Muzeum II Wojny Światowej, gdzie na jednej z największych powierzchni wystawienniczych w Europie, za pomocą nie tylko artefaktów, ale również nowoczesnych technologii, przedstawiono historię tego wydarzenia, będącego jednym z najtragiczniejszych w historii ludzkości, a także ukazano wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów. Tego dnia pojechaliśmy również do Sopotu. Molo w Sopocie im. Jana Pawła II, to najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim. Ma około pół kilometra długości – część spacerowa ma 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej . Jest jedną z największych atrakcji miasta. Odbyliśmy, także wiele spacerów, brzegiem morza, korzystając z pięknej pogody i doskonałych nastrojów. Naładowani pozytywną energią i siłami na nadchodzące dni, możemy mierzyć się z ostatnimi tygodniami roku szkolnego.