TRZYDNIOWA WYCIECZKA KLASY 3 CT DO KRAKOWA

W dniach 23 – 25 kwietnia 2025 r. uczniowie klasy 3 CT z wychowawczynią Urszulą Strzałką – Wcisło i Panią Anną Wojtanowicz uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Krakowa. Zakwaterowaliśmy się na Kazimierzu, w samym centrum Krakowa, co sprzyjało zwiedzaniu, a także przemieszczaniu się pieszo w różne zakątki miasta.

Po zakwaterowaniu wyruszyliśmy Bulwarami Wiślanymi w kierunku Wawelu. Spacerowaliśmy malowniczą promenadą i obserwowaliśmy nadbrzeżną architekturę miasta oraz rzekę Wisłę. Wchodząc na Wzgórze Wawelskie, zatrzymaliśmy się przy  smoku wawelskim, następnie przeszliśmy na dziedziniec zamkowy oraz udaliśmy się do katedry, gdzie zobaczyliśmy ołtarz główny oraz nagrobki królów. Spacerując Drogą Królewską, podziwialiśmy mury i zabytki Krakowa. Zatrzymaliśmy się przy Oknie Papieskim, następnie weszliśmy do Bazyliki Franciszkanów, w której znajduje się polichromia wraz z witrażami autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Kolejnym punktem naszego zwiedzania była Bazylika Mariacka oraz Sukiennice. Przed opuszczeniem Rynku zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

Drugiego dnia wycieczki pojechaliśmy do Tyńca. Pani Przewodnik przybliżyła nam historię Opactwa tynieckiego oraz istotne fakty dotyczące mnichów benedyktyńskich. Zwiedziliśmy kościół klasztorny, zobaczyliśmy stary kapitularz, gotyckie krużganki i odtworzone klasztorne skryptorium. Następnie wróciliśmy do Krakowa, na lewy brzeg Wisły, gdzie  znajduje się Kościół na Skałce, miejsce męczeństwa św. Stanisława. Po zwiedzeniu kościoła, udaliśmy się na Kopiec Kraka, skąd podziwialiśmy panoramę miasta. Późnym popołudniem przebywaliśmy na dziedzińcu Collegium Maius, a następnie przeszliśmy przed wydział filologiczny i historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ten dzień zakończyliśmy odpoczynkiem na Rynku.

Piątek był dniem przeznaczonym na  zwiedzanie Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”. Od pani przewodnik dowiedzieliśmy się o działaniach Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej, w tym przede wszystkim o  Armii Krajowej. Wystawa w muzeum przypomina polski czyn zbrojny z 1939 roku oraz wojenną i powojenną martyrologię żołnierzy podziemia. Młodzież poza zwiedzaniem wysłuchała prelekcji oraz wzięła udział w warsztatach.

Trzydniowa wycieczka do Krakowa zacieśniła więzi między uczniami, wzmocniła ich kondycję fizyczną oraz dostarczyła wielu wrażeń. Udało nam się poczuć klimat i niepowtarzalną atmosferę tego miasta.

Przejdź do treści