Żywa lekcja historii – spotkanie z panią Stanisławą Pistelok

25 września uczniowie PZS nr1 uczestniczyli w spotkaniu z panią Stanisławą Pistelok, prezesem oddziału Sybiraków w Pszczynie. Pani Stanisława, nie pierwszy raz,  gościła w naszej szkole. Zawsze są to spotkania pełne wzruszeń, dające do myślenia, nikogo nie pozostawiające obojętnym, na których młodzi ludzie poznają historię wywózek i losu Polaków na ,,nieludzkiej ziemi”. Sybir to koniec świata, skąd można było wrócić lub nie. To miejsce, gdzie zmuszano do ciężkiej pracy. To tam ludzie byli gnębieni, poniżani, umierali z zimna i głodu. Sybir ciężko się wspomina, lecz trzeba o nim mówić, by nigdy więcej się nie powtórzył – powiedziała pani Stanisław, która na Syberii spędziła 6 lat. Organizatorkami tej niezapomnianej lekcji były nauczycielki PZS nr1: Anna Harazin i Joanna Zaworska.