Szkolenie z pomp ciepła od firmy SAS dla uczniów technikum chłodnictwa i klimatyzacji

Współczesny rynek pracy stawia przed młodymi technikami nowe wyzwania, szczególnie w dziedzinach takich jak chłodnictwo i klimatyzacja, gdzie technologia szybko się rozwija. W tym kontekście rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne i energooszczędne systemy grzewcze sprawia, że znajomość nowoczesnych rozwiązań, takich jak pompy ciepła, staje się kluczowym elementem wykształcenia. Dlatego firma SAS, znana na rynku z innowacyjnych rozwiązań w zakresie technik grzewczych, zorganizowała dedykowane szkolenie dla uczniów klas technikum o specjalności technik chłodnictwa i klimatyzacji.

Cel szkolenia

Głównym celem szkolenia było przekazanie uczniom praktycznej wiedzy oraz umiejętności związanych z montażem, obsługą i serwisowaniem pomp ciepła. Pompy ciepła, jako coraz bardziej popularne rozwiązanie w gospodarstwach domowych i przemyśle, stają się fundamentem nowoczesnych systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. Dzięki szkoleniu, młodzi technicy mieli okazję nie tylko poznać teorię, ale także zobaczyć na żywo działanie tych urządzeń oraz wziąć udział w praktycznych ćwiczeniach.

Program szkolenia

Szkolenie odbyło się 16 października i zostało zaprojektowane w taki sposób, aby uczniowie zrozumieli zarówno podstawy teoretyczne, jak i zaawansowane aspekty pracy z pompami ciepła. Program obejmował:

1. Podstawy technologii pomp ciepła – wprowadzenie do zasad działania pomp ciepła, omówienie ich rodzajów (powietrzne, gruntowe, wodne) oraz korzyści płynących z ich stosowania w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi.
  2. Projektowanie systemów grzewczych opartych na pompach ciepła – omówienie, jak dobierać odpowiednie urządzenia do konkretnych warunków klimatycznych i technicznych. Firma SAS szczególną uwagę zwróciła na dostosowanie mocy urządzenia do zapotrzebowania na energię cieplną budynku.
  3. Praktyczne aspekty montażu – warsztaty te miały na celu zapoznanie uczestników z instalacją urządzeń w różnych warunkach.
  4. Diagnostyka i serwisowanie – szkolenie obejmowało również część dotyczącą diagnozowania usterek oraz serwisowania pomp ciepła. Uczniowie dowiedzieli się, jak przeprowadzać rutynowe kontrole oraz jakie czynności serwisowe są kluczowe dla długowieczności urządzeń.
  5. Ekologiczne aspekty stosowania pomp ciepła – omówienie korzyści związanych z redukcją emisji CO2 oraz zrównoważonego rozwoju, które wiążą się z popularyzacją pomp ciepła.

Korzyści dla uczniów

Dla uczniów technikum chłodnictwa i klimatyzacji udział w szkoleniu to nieoceniona wartość. Nie tylko zyskali oni dostęp do najnowszych technologii i rozwiązań, ale także mieli okazję poszerzyć swoje kompetencje praktyczne, co jest niezwykle ważne na współczesnym rynku pracy. Wielu z nich po zakończeniu nauki będzie miało szansę pracować w firmach zajmujących się instalacją i serwisowaniem systemów grzewczych, a wiedza zdobyta podczas takiego szkolenia z pewnością otworzy im drzwi do atrakcyjnych stanowisk.

Podsumowanie

Szkolenie zorganizowane przez firmę SAS dla uczniów technikum chłodnictwa i klimatyzacji to doskonały przykład praktycznego podejścia do edukacji. Dzięki takiej inicjatywie młodzi technicy nie tylko zdobywają cenną wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim mają okazję na własnej skórze doświadczyć pracy z nowoczesnymi systemami grzewczymi, co przygotowuje ich do wyzwań, jakie czekają na nich w przyszłości. Firma SAS, poprzez swoje działania, wyraźnie pokazuje, że inwestowanie w młode pokolenie specjalistów to krok w stronę zrównoważonego rozwoju oraz innowacji na rynku technik grzewczych.

Szkolenie odbyło się w ramach współpracy z OSFIS, które jest  zrzeszeniem wykwalifikowanych Instalatorów i Serwisantów w Polsce. Było to drugie z cyklu szkoleń, które dla uczniów, naszej szkoły przeprowadzają wykfalifikowane firmy z branży instalacyjnej.