Nauczyciele przedmiotów zawodowych PZS nr 1 na stażu w Maladze


Przez pięć dni nauczyciele PZS nr 1 podnosili swoje kompetencje zawodowe poprzez obserwacje pracy w hiszpańskich zakładach branży mechanicznej, fryzjerskiej, ślusarskiej oraz budowlanej w Maladze.
Obserwacja pracy w warsztacie mechanicznym obejmowała m. in. przeprowadzanie obsługi instalacji i konserwacji mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych, diagnozę stanu technicznego, a także wykonywanie napraw elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych
Obserwacja pracy w salonie fryzjerskim umożliwiła natomiast poznanie nowych metod pracy i naukę od doświadczonych profesjonalistów oraz wymianę doświadczeń i rozszerzenie sieci kontaktów zawodowych.
Nauczyciele ślusarstwa mieli możliwość zapoznania się z technologiami obróbki metali, stosowanymi w hiszpańskich warsztatach ślusarskich, w tym m.in. z nowoczesnymi metodami cięcia, spawania i montażu konstrukcji stalowych. Z kolei nauczyciele przedmiotów budowlanych obserwowali realizację prac budowlanych, wykorzystywane materiały oraz metody organizacji pracy na budowie zgodne z hiszpańskimi standardami.
Niezależnie od miejsca realizacji programu jobshadowing uczestnicy rozwijali umiejętności językowe (hiszpański i angielski) poprzez codzienne używanie ich w kontekście zawodowym.
Zwracanie uwagi na wyszczególnione powyżej aspekty pozwoliło na podniesienie kompetencji zawodowych naszych nauczycieli. Nauczyciele, którzy odbyli staż dzieląc się swoją wiedzą oraz doświadczeniami bez wątpienia przyczynią się do podniesienia wiedzy innych nauczycieli kształcenia zawodowego, zarówno w branży mechanicznej, jak i fryzjerskiej. Uważamy, że poprzez zwiększenie kompetencji zawodowych zespołu nauczycielskiego, nasi uczniowie są lepiej kształceni i lepiej przygotowywani do przyszłej pracy zawodowej.
Tygodniowy pobyt w Hiszpanii miał również na celu poznanie kultury hiszpańskiej. Popołudniami nauczyciele zwiedzili okolicę, w tym Rondę, poznali miasto, jego najważniejsze zabytki, a także mogli kosztować lokalnych przysmaków.
Wszystkie powyższe działania były realizowane w ramach projektu 2024-1-PL01-KA121-VET-000205935 finansowanego ze środków ERASMUS+ w ramach akredytacji 2020-1-PL01-KA120-VET-095553.
Prowadzone przez PZS nr 1 w Pszczynie działania mobilnościowe mają na celu podniesienie kompetencji zawodowych, społecznych, kulturowych i językowych, zarówno uczniów jak i nauczycieli. Wspomniany wyżej staż nauczycielski jest pierwszym z pięciu planowanych. Liczymy, że przeprowadzone działania skutecznie wpłyną na doskonalenie jakości kształcenia naszych uczniów.








Publikacja została zrealizowana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.